Model iPhone 12 został zaprezentowany w roku 2020, natomiast 13. generacja – w 2021 roku. Choć nie są to najnowsze smartfony, jakie oferuje ten producent, to wciąż pozostają one w strefie najbardziej pożądanych przez użytkowników lubiących nowinki techniczne. Czym się różnią pomiędzy sobą obydwa te wydania?

Co łączy modele z 12. i 13. generacji iPhone’ów?

Wizualnie te smartfony dość trudno od siebie odróżnić. Mają one podobne rozmiary (wysokość 16,7 mm i szerokość 71,5 mm). Plecki i ekran zostały wykonane ze szkła, natomiast krawędzie z aluminium lotniczego.
W obydwu wykorzystano wyświetlacz OLED 6,1 cala z technologią HRD i funkcją True Tone. Mają też taką samą ilość pamięci, czyli 4 GB RAM. Aparaty mają 12 Mpix rozdzielczości i oferują 2-krotny zoom optyczny i 5-krotny cyfrowy, doskonałą jakość obrazu zapewniają im także dwa rodzaje obiektywów – szerokokątny i ultraszerokokątny.
Wśród podobieństw należy też wyróżnić identyczną odporność na zachlapanie (IP68), możliwość ładowania bezprzewodowego MagSafe oraz Qi, czy funkcję Face ID.

Jakie są różnice tych generacji?

Maksymalna jasność w iPhone 13 wynosi 800 nitów, jest zatem większa od poprzednika. Producent dał też większe możliwości użytkowania – aż 19 godzin odtwarzania video w 13. generacji, vs. 17 godzin w iPhone 12. Różnice widoczne są również w umiejscowieniu obiektywów na pleckach, a także w dostępnej kolorystyce obudów. W przypadku iPhone 13 użytkownicy mają też możliwość zakupienia wersji z aż 512 GB pamięci, niedostępnej u poprzedniego modelu.

A jaka jest różnica w cenie?


Nie da się ukryć, że dla osób, które poszukują dla siebie nowego telefonu z górnej półki, bardzo istotna jest też kwestia różnicy w cenie. Biorąc pod uwagę tę samą wersję pamięciową, za używanego iPhone’a 13 trzeba zapłacić około 300 złotych więcej. Alternatywną opcją może być używany iPhone – który w wielu przypadkach kupiony w renomowanym outlecie może sprawować się jak nowy, a jest dużo tańszy.

Używany iPhone 13


Czy warto wybrać nowszą wersję tego smartfona?


W branży technologicznej od niedawna obserwuje się już pewien przesyt. Coraz to nowsze wersje smartfonów nie są już rewolucyjne względem poprzedników – różnią się jedynie nieznacznie lepszymi parametrami czy drobiazgami wizualnymi. W przypadku produktów Apple tych dwóch analizowanych generacji, nowszy wariant byłby lepszą opcją dla osób, które bardzo intensywnie użytkują swój telefon – potrzebują zatem jak najwięcej pamięci, jak najlepszej jakości zdjęć, czy możliwości jak najdłuższego użytkowania telefonu bez potrzeby ciągłego ładowania.Używany iPhone 13

Używany iPhone 13 to wciąż jeszcze bardzo „świeży” telefon, dlatego warto rozważyć jego kupno w outlecie, szczególnie gdy planujesz kupić jeszcze różne akcesoria iPhone – wówczas zaoszczędzisz jeszcze więcej. Z kolei używany iPhone 12 to bardzo dobry pomysł, jeśli poszukujesz wysokiej klasy telefonu z wysokiej półki, choć niekoniecznie najnowszego, jaki jest dostępny, bo zależy Ci po prostu na jakości, jaką oferuje Apple, oraz wszystkich nowoczesnych funkcjach, które ten model już uwzględnia, a których nie było jeszcze w poprzednich generacjach.

Dlaczego warto porównywać modele przed zakupem?


Wydatek rzędu 2-4 tysięcy złotych nie należy do małych, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu warto zrobić rozeznanie, czy rzeczywiście trzeba sięgać po jeden z najdroższych modeli, czy też wystarczy rozejrzeć się za czymś nieco tańszym lub z outletu. Jak pokazują najnowsze porównania, najnowsze modele nie różnią się już znacząco od swoich poprzedników – Aplle wprowadza jedynie kosmetyczne poprawki, które udoskonalają jakość i tak już świetnych telefonów. Jeśli więc zależy Ci właśnie na tym, aby zyskać te lepsze parametry – wybierz wyższą generację. Możesz jednak wciąż kupić ten model iPhone na gwarancji z outletu – wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Takie rozeznanie może Ci pomóc zaoszczędzić nawet kilkaset złotych bez utraty komfortu użytkowania – dlatego właśnie warto porównywać poszczególne kryteria oraz ceny i brać pod uwagę także używane modele!